Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad

| Colors | Cool Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.7 kg |
| Model | S5504VA-MA543WS |
| Brand | ASUS |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 2880 x 1620 Pixels |
| Pixel Density | 213 ppi |
| Display Type | OLED |
| Display Touchscreen | No |
| Display Features | 120Hz refresh rate, 600 nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3, VESA DisplayHDR True Black 600, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, 70% less harmful blue light, TÜV Rheinland-certified, Glossy display |
| Processor | Intel Core i5 13500H Dodeca-core (12 cores, 16 threads, 2.6 GHz up to 4.7 GHz Turbo, 18MB Cache) |
| Clock-speed | Up to 4.7 GHz |
| Graphic Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Capacity | 16 GB |
| RAM speed | LPDDR5 |
| RAM type | LPDDR5 |
| Memory Layout | 16 GB Soldered |
| Memory Slots | NA |
| SSD Capacity | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Power Supply | 90W AC Adapter |
| Battery type | 75 Wh 4-cell Li-ion |
| Battery Backup | NA |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (802.11ax) 2x2 Dual band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | NA |
| USB 3.2 slots | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x Thunderbolt 4 Type-C (display/power delivery), HDMI 1.4 |
| Headphone Jack | Yes (3.5 mm Combo) |
| Microphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | Smart Amp Technology, harman/kardon speakers |
| Web-cam | FHD camera with Privacy Shutter |
| Video Recording | 1080p HD |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Array microphone |
| Sound Technologies | Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Pointing Device | Precision Touchpad |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | NA |
| Additional Features | MIL-STD 810H military-grade, MyASUS, AI Noise Canceling, Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
![]() VivoBook S15 OLED S5504VA-MA543WS Laptop | ![]() Swift Go 14 Thin and Light Premium Laptop | Pavilion 14-eh0037TU Plus Laptop | Aspire 7 A715-41G (NH.Q8DSI.002) Laptop (AMD Quad Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) | Notebook Horizon Edition 14 Core i5 10th Gen | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core i5 13500H Dodeca-core (12 cores, 16 threads, 2.6 GHz up to 4.7 GHz Turbo, 18MB Cache) | AMD Ryzen 5 7530U Hexa-Core Processor | Intel® Core™ i5-12500H (up to 4.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 12 cores, 16 threads) | AMD Quad Core Ryzen 7 3750H | Intel Core i7-1165G7 (11th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | 16 | 4 | 4 |
| Ram | 16 | NA | 16 GB | 8 GB | 16 GB |
| Screen Size | 15.6 Inches (39.62 cm) | 14 inch | 14 inch | 15.6 Inches (39.62 cm) | 13.5 Inches (34.29 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD | 512 GB | 1 TB |
Ad






Ad

Ad
Ad