Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad



| Colors | Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.17 Kg |
| Model | NP940XGK-LG2IN |
| Brand | Samsung |
| Pixel Density | 210 ppi |
| Display Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Display Type | AMOLED, Touch, Glossy |
| Display Touchscreen | Yes |
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Features | 16:10 aspect ratio, 400 nits brightness, HDR10+ support |
| Clock-speed | Up to 4.7 GHz |
| Processor | 13th Gen Intel Core i7-1365U (10 cores) |
| Graphics Memory | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Graphic Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| RAM speed | 5600 MT/s |
| RAM type | LPDDR5 |
| Memory Layout | 2 x 8 GB |
| Memory Slots | 2 |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| Battery type | 4-cell Lithium-polymer |
| Battery Backup | Up to 21 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless LAN | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | Yes |
| USB 3.2 slots | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 4 Gen 3 Type-C with Thunderbolt 4 support, 1 x HDMI 2.0 |
| Headphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Microphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | Stereo speakers tuned by AKG with Dolby Atmos |
| Web-cam | Integrated FHD (1080p) webcam with dual array digital microphones |
| Video Recording | 1080p at 30 fps |
| In-built Microphone | Yes, dual-array digital microphones |
| Microphone Type | Dual-array digital microphones |
| Sound Technologies | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Pointing Device | Touchpad |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Card |
| Lockport | NA |
| Additional Features | Energy Star certified, AI Enabled, Fingerprint Reader, Dolby Atmos sound |
![]() Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-LG2IN Laptop | ![]() Omnibook X Laptop 35.6 cm 14-fe0121QU Next Gen AI PC | ![]() Elitebook Ultra 35.6 cm G1q Business Laptop AI PC | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | MacBook Pro M1 MYD92HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/512 GB SSD/macOS Big Sur) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | 13th Gen Intel Core i7-1365U (10 cores) | Qualcomm® Snapdragon™ processor | Qualcomm® Snapdragon™ processor | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Apple M1 |
| Graphics Memory | NA | NA | NA | 6 | 2 |
| Ram | 16 | 16 | 16 | 8 | 8 GB |
| Screen Size | 14 Inches (35.56 cm) | 14 Inch (35.56 cm) | 14 Inch (35.56 cm) | 16 Inches | 13.3 Inches (33.78 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 1 TB | 1 TB | 512 GB | 512 GB |
Ad






Ad

Ad
Ad