Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad



| Colors | Space Black |
| Operating System | macOS Sequoia |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.55 kg |
| Model | MCX04HN/A |
| Brand | Apple |
| Display Size | 14.2 inch |
| Display Resolution | 3024 x 1964 Pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Display Type | Liquid Retina XDR |
| Display Touchscreen | No |
| Display Features | 1000 nits sustained, 1600 nits peak (HDR), ProMotion 120Hz, 1 billion colors |
| Processor | Apple M4 (10-core CPU: 4 performance + 6 efficiency cores) |
| Clock-speed | NA |
| Graphic Processor | Apple M4 10-core GPU (Integrated) |
| Graphics Memory | Integrated Apple M4 GPU |
| Capacity | 24 GB |
| RAM speed | NA |
| RAM type | Unified Memory |
| Memory Layout | 24 GB (Soldered) |
| Memory Slots | NA |
| SSD Capacity | 1 TB SSD |
| Power Supply | 70W USB-C Power Adapter |
| Battery type | 72.4-watt-hour Li-Po |
| Battery Backup | Up to 24 hours video playback |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | Yes (SDXC) |
| USB 3.2 slots | 3 x Thunderbolt 4 (USB-C) |
| Headphone Jack | Yes (3.5 mm) |
| Microphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | Six-speaker system with Spatial Audio |
| Web-cam | 12MP Center Stage camera |
| Video Recording | 1080p HD |
| In-built Microphone | Yes (Three-mic array) |
| Microphone Type | Three-mic array with directional beamforming |
| Sound Technologies | Spatial Audio, Dolby Atmos support |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard, Touch ID |
| Touchpad | Force Touch trackpad |
| Pointing Device | Force Touch trackpad |
| Fingerprint Scanner | Yes (Touch ID) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Sales Package | Laptop, 70W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable, User Manual, Warranty Card |
| Lockport | NA |
| Additional Features | 16-core Neural Engine, Hardware-accelerated ray tracing, 273GB/s memory bandwidth, Apple Intelligence, HDMI port, MagSafe 3 |
![]() MacBook Pro M4 MCX04HN/A Ultrabook | ![]() Omnibook X Laptop 35.6 cm 14-fe0121QU Next Gen AI PC | ![]() Elitebook Ultra 35.6 cm G1q Business Laptop AI PC | ![]() Yoga Book 9i | XPS 13 Plus 9320 (D560072WIN9S) Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Apple M4 (10-core CPU: 4 performance + 6 efficiency cores) | Qualcomm® Snapdragon™ processor | Qualcomm® Snapdragon™ processor | 13th Generation Intel® Core™ i7-1355U Processor (E-cores up to 3.70 GHz P-cores up to 5.00 GHz) | Intel Core i5-1240P (12th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | NA | NA | 16 |
| Ram | 24 | 16 | 16 | 16 GB | 16 GB |
| Screen Size | 14.2 Inches (36.07 cm) | 14 Inch (35.56 cm) | 14 Inch (35.56 cm) | 13.3 inch | 13.4 Inches (34.04 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 1 TB | 1 TB | 1 TB | 512 GB , M.2, Gen 4 PCIe |
Ad






Ad
Ad
Ad