Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Meteor Silver Aluminum |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.44 Kg |
| Model | 14-fa0108AU (B3BW5PA) |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | Multitouch-enabled |
| Display Size | 14 inch |
| Display Features | WUXGA, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Corning® Gorilla® Glass NBT™, 300 nits, 62.5% sRGB, 48-120 Hz |
| Clock-speed | Up to 5.0 GHz |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Graphics Memory | Integrated |
| Graphic Processor | AMD Radeon™ Graphics |
| RAM speed | 6400 MHz |
| RAM type | LPDDR5 |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | 0 (Onboard) |
| Capacity | 32 GB |
| SSD Capacity | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C® power adapter |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 2 USB Type-A, 2 USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | DTS:X® Ultra Dual Speakers |
| Web-cam | 5MP IR Camera |
| Video Recording | 1080p FHD |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Sound Technologies | HP Audio Boost, Poly Studio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, meteor silver keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP USB-C Rechargeable MPP2.0 Tilt Natural Silver Pen |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year Onsite |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, HP USB-C Rechargeable MPP2.0 Tilt Natural Silver Pen, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
| Additional Features | HP Fast Charge (approximately 50% in 45 minutes), Sustainable design with ocean-bound plastic and recycled aluminum, Precision touchpad support, Energy Star certified, EPEAT® Silver registered |
![]() Envy x360 35.6 cm (14) 2-in-1 Laptop 14-fa0108AU | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | MacBook Pro M1 MYD92HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/512 GB SSD/macOS Big Sur) | MacBook Pro M1 MYD82HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/256 GB SSD/macOS Big Sur) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 7 8840HS | 12th Gen Intel Core H-Series | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Apple M1 | Apple M1 |
| Graphics Memory | NA | NA | 6 | 2 | 2 |
| Ram | 32 GB | 16 | 8 | 8 GB | 8 GB |
| Screen Size | 14-inch (35.56 cm) | 14 inch | 16 Inches | 13.3 Inches (33.78 cm) | 13.3 Inches (33.78 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad