Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad

| Colors | Cloud Grey |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.49 kg |
| Model | 83J3003SIN |
| Brand | Lenovo |
| Display Size | 15.3 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | NA |
| Display Type | IPS, Anti-Glare, 100% sRGB |
| Display Touchscreen | No |
| Display Features | WUXGA, 60 Hz refresh rate, 300 nits brightness, 16:10 aspect ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Clock-speed | Base 3.2 GHz, up to 4.75 GHz |
| Graphic Processor | AMD Radeon 680M (Integrated) |
| Graphics Memory | Integrated AMD Radeon 680M |
| Capacity | 16 GB |
| RAM speed | 6400 MT/s |
| RAM type | LPDDR5X |
| Memory Layout | 16 GB (Soldered) |
| Memory Slots | NA |
| SSD Capacity | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 QLC |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| Battery type | 4-cell Li-Polymer, 70 WHr |
| Battery Backup | NA |
| Fast Charging | Yes (Rapid Charge supported) |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax), 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | Yes (MicroSD) |
| USB 3.2 slots | 2 x USB 3.2 Gen 1 (Type-A), 2 x USB 3.2 Gen 2 (Type-C, Power Delivery, DisplayPort 1.4), 1 x HDMI 2.1 |
| Headphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Microphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | 2 x 2 W Stereo Speakers |
| Web-cam | 1080p FHD IR Hybrid camera |
| Video Recording | 1080p at 30 fps |
| In-built Microphone | Dual built-in microphones |
| Microphone Type | Dual array digital microphones |
| Sound Technologies | Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit keyboard, no numeric keypad |
| Touchpad | ClickPad (Precision touchpad) |
| Pointing Device | Touchpad / ClickPad |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year PremiumCare Warranty |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Lockport | NA |
| Additional Features | FHD IR camera with privacy shutter, Windows Hello facial recognition, TPM 2.0 security, Rapid Charge support, Energy-efficiency certifications (e.g., ENERGY STAR, EPEAT) |
![]() IdeaPad Slim 5 Gen 10 83J3003SIN Laptop | ![]() Swift Go 14 Thin and Light Premium Laptop | Infinix INBook X1 Pro XL12 Laptop (Core i7 10th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) | 15s-du2069TU (172R6PA) Laptop (Core i3 10th Gen/4 GB/1 TB/Windows 10) | ROG Strix G531GT-BQ024T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS | AMD Ryzen 5 7530U Hexa-Core Processor | Intel Core i7-1065G7 (10th Gen) | Intel Core i3-1005G1 (10th Gen) | Intel Core i5-9300H (9th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | 16 | 4 | 4 |
| Ram | 16 | NA | 16 GB | 4 GB | 8 GB |
| Screen Size | 13.3 Inches (33.78 cm) | 14 inch | 14 inch | 15.6 Inches (39.62 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 256 GB |
Ad






Ad

Ad
Ad