Ad





| Refrigerator Type | French Door |
| Model No | EQE6000A-B |
| Title | Electrolux EQE6000A-B 600L UltimateTaste 700 French Door Refrigerator |
| Brand | Electrolux |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 600 litres |
| Cooling Technology | EvenTemp Cooling Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | No |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Exterior Finish | Matte Dark Grey |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | Yes |
| Color | Matte Dark Grey |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Freezer Lamp | No |
| Freezer Location | Side-by-Side |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Door - Twist ice Maker |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Doors | 4 |
| No. of Bottle Shelves | 4 |
| Shelves | Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | NA |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 894.08 mm |
| Depth | 889 mm |
| Height | 782.32 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() Electrolux EQE6000A-B 600L UltimateTaste 700 French Door Refrigerator | ![]() Samsung RS73R5561F8 689 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910B1 594 Ltr French Door Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910SL 594 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Capacity | 600 Ltr | 689 Ltr | 594 Ltr | 670 Ltr | 700 Ltr | 594 Ltr |
| Energy Rating | 4 | NA | NA | 3 | NA | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 9 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad