Ad





| Model No | R T EON 311P 3.4 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Godrej R T EON 311P 3.4 311 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Godrej |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 311 litres |
| Water Dispenser | No |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Aroma Lock |
| Color | Steel Vector |
| Sensors | R600a |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Icemaker Type | Ice Twister |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 140 v |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 65.2 cm |
| Depth | 67.6 cm |
| Height | 161 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Godrej R T EON 311P 3.4 311 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | NA | NA | 3 | 3 |
| Capacity | 311 Ltr | 300 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad





Ad