Ad



| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Godrej RF EON 245A 15 HF 231 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RF EON 245A 15 HF |
| Brand | Godrej |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 231 Litres |
| Energy Rating | 1 |
| Handle | Yes |
| Handle Type | Bar Handle |
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Interiors lamp | Led |
| Shelf Bottle | 2.25L |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Color | Silver Strokes |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Tempered Glass(freezer) | Yes |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| No. Of Shelves(Freezer) | 1 |
| Shelf Material(Freezer) | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Capacity(Freezer) | 61 |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Basket |
| No. Of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Egg Tray | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Basket | 2 |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1437 mm |
| Width | 597 mm |
| Depth | 685 mm |
Ad
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 10 Years |
![]() Godrej RF EON 245A 15 HF 231 Ltr Double Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1 | Digital Inverter Compressor | 1 | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Silver Strokes | Luxe Brown | White | Wine Azalea | Star Flower Blue | Elegant Inox |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad




Ad