Ad





| Model No | RT EON 240 C 2.4 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Godrej RT EON 240 C 2.4 240 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Godrej |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 240 litres |
| Air Flow Type | Cool Shower |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | 2 |
| Exterior Finish | Precoated |
| Door Lock | Yes |
| Color | Grey |
| Sensors | Built-in Stabilizer |
| Shelf Material | 2 |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 597 mm |
| Depth | 706 mm |
| Height | 1437 mm |
| Package Contents | Main Unit, Power Cord Attachments, User Manual & warranty Card |
![]() Godrej RT EON 240 C 2.4 240 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 ICEMAGIC PRO PRM 5S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | NA | 2 | 2 | 3 |
| Capacity | 240 Ltr | 215 Ltr | 190 Ltr | 215 Ltr | 198 Ltr | 200 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 5 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad