Ad





| Cooling Technology | Frost Free |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Godrej RT EON 290 PD 3.4 290 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Godrej |
| Model No | RT EON 290 PD 3.4 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 290 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Silver, Silver Atom |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco friendly |
| Icemaker Type | Double Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Yes |
| Power Supply | Ac 240 V |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1680 mm |
| Width | 605 mm |
| Depth | 665 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Godrej RT EON 290 PD 3.4 290 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | NA | 2 | NA | 3 | 3 |
| Capacity | 290 Ltr | 300 Ltr | 215 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 4 | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad





Ad