Ad





| Refrigerator Type | Double Door Refrigerator |
| Model No | 21692 |
| Title | 21692 |
| Brand | Whirlpool |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 431 |
| Cooling Technology | 6 |
| Air Flow Type | FreshFlow Air Tower with Flexi Vents |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Purple Viola |
| Exterior Display | Feather Touch Control Panel |
| Door Lock | Yes |
| Color | Purple Viola |
| Sensors | IntelliSensor |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | No |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Intelli Ice Maker |
| Vegetable Basket | Twin Seal Crispers with Sealfresh Technology |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 1 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 230 |
| Deodorizer | No |
| Width | 564 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 1493 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
![]() Whirlpool 22086 Neofresh 212L 2 Star Classic Plus Frost Free Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR24T285YCR 230 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RF EON 328B 25 HCIT 328 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL-B281BPZX 270 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | IntelliSense Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 431 Ltr | 230 Ltr | 328 Ltr | 244 Ltr | 198 Ltr | 270 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 10 Years | NA | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad