Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV Vs VU 50PM 50 inch LED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV and VU 50PM 50 inch LED 4K TV . The price of Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV is 32400 and VU 50PM 50 inch LED 4K TV is 36999. Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV is available in 43 Inch size, Television type LED and 60 Hz Television whereas VU 50PM 50 inch LED 4K TV is available in 50 Inch size, Television type LED and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV and VU 50PM 50 inch LED 4K TV .
Lloyd 43PS850E 43 inch UHD Smart LED TV Vs VU 50PM 50 inch LED 4K TV Comparison Overview
Key HighlightsLloyd43PS850E 43 inch UHD Smart LED TVVU50PM 50 inch LED 4K TV
BrandLloydVU
Price3240036999
Screen Size43 Inch50 Inch
Televisions TypeLEDLED
Brand
Lloyd
VU
Model
43
Box Contents
1
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card
Warranty
2 years
No
Operating System
Google TV
Type
LED
LED
Display
Other Display Features
LED, 4K Dolby Vision, HDR10, 94% Color Gamut, WCG Vision Pro Zoom
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision
Refresh Rate
60
60 hz
Size Diagonal
43 inch
50 inch
Local Dimming
Yes, Frame Dimming
NA
Resolution
3840x2160 pixels
3840x2160 pixels
Physical Design
Design
Slim Blade Stand, Narrow Bezel, Black Finish
Stand Colour
Black
Colour
Black
Grey
Weight With Stand
12 kg
10.1 kg
Video
Upscaling
4
Video Formats Supported
AVI, MP4, MKV, WMV, HEVC, VP9
MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MVC
Audio
Sound Type
Dolby Audio, DTS-X, DTS Virtual:X
2.0
Audio Formats Supported
MP3, AAC, WMA, Dolby Digital, DTS
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, MP3
Total Speaker Output
30 w
30 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Built-in Alexa, DTH Set-Top Box Integration, Display Mirroring, 5000+ apps
Display Mirroring, DLNA, Screen Casting, WiFi Direct, VU Smart OS
Smart TV
RAM
2
ROM
16 gb
Processor
ARM CA75 1.0 GHz Quad Core