share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Haier LE43K7200GA 43 Inch Bezel Less Google Android TV - Smart AI Plus and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 . The price of Haier LE43K7200GA 43 Inch Bezel Less Google Android TV - Smart AI Plus is 45990 and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is 50829. Haier LE43K7200GA 43 Inch Bezel Less Google Android TV - Smart AI Plus is available in 43 Inch size, Television type LED and 60 Hz Television whereas Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is available in 50 Inch size, Television type LED and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Haier LE43K7200GA 43 Inch Bezel Less Google Android TV - Smart AI Plus and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 .
BrandHaierSamsung
Price4599050829
Screen Size43 Inch50 Inch
Televisions TypeLEDLED
Brand
Haier
Samsung
Model
Haier LE43K7200GA 43 Inch Bezel Less Google Android TV - Smart AI Plus
Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch Crystal UHD AU7500 4K Smart TV 2021
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card
Warranty
2
2 years
Slim TV
Yes
No
Operating System
Google TV
Type
LED
LED
Display
Other Display Features
HDR 10,HLG,MEMC
HDR
Refresh Rate
60
50 hz
Size Diagonal
43 inch
50 inch
Local Dimming
Resolution
1920x1080 pixels
840x2 pixels
Physical Design
Design
Metel bezeless
Dimensions
960x615 pixels
8x719 pixels
Stand Colour
Black
Black
Colour
Weight With Stand
8.2 kg
11.6 kg
Video
Upscaling
Video Formats Supported
MP4, MPEG
Audio
Sound Type
Dolby Audio,Google Assistant,MEMC 60Hz