Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google Vs LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google and LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV . The price of Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google is 264990 and LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV is 260000. Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google is available in 65 Inch size, Television type LED and 120 Hz Television whereas LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV is available in 75 Inch size, Television type LED and 100 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google and LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV .
Sony BRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google Vs LG 75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV Comparison Overview
Key HighlightsSonyBRAVIA TV 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED GoogleLG75SM9400PTA 75 inch LED 4K TV
BrandSonyLG
Price264990260000
Screen Size65 Inch75 Inch
Televisions TypeLEDLED
Brand
Sony
LG
Model
BRAVIA TV XR-65A80K 65 inches XR Series 4K Ultra HD Smart OLED Google
Box Contents
Television, Smart Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual & Warranty Card
Type
LED
LED
Display
Other Display Features
Alpha7 Gen 2 Intelligent Processor, HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro
Refresh Rate
120
100 hz
Size Diagonal
65 inch
75 inch
Local Dimming
Resolution
3840x2160 pixels
3840x2160 pixels
Physical Design
Design
Bezeless,Metal flush
NA
Dimensions
1448x862 pixels
NA
Stand Colour
Black
Black
Colour
Weight With Stand
24.6 kg
Video
Upscaling
Video Formats Supported
3
DivX HD
Audio
Output Speaker
50 w
10 w
Sound Type
Acoustic Surface Audio Plus
2.0
Audio Formats Supported
MP3, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
50 w
20 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Smart TV
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
1
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
Audio, Video, Image
Audio, Video, Image
USB Ports
2
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Remote Type
Smart Control
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
220
Frequency Requirement
50
Power Saving Mode
Under 0.5 W