TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV Vs Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 . The price of TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV is 45990 and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is 50829. TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV is available in 55 Inch size, Television type QLED and 60 Hz Television whereas Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is available in 50 Inch size, Television type LED and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 .
Key HighlightsTCL55C61B 55 Inch QLED 4K TVSamsungUA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021
BrandTCLSamsung
Price4599050829
Screen Size55 Inch50 Inch
Televisions TypeQLEDLED
Brand
TCL
Samsung
Model
TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV
Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch Crystal UHD AU7500 4K Smart TV 2021
Box Contents
1
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card
Warranty
2
2 years
Type
QLED
LED
Display
Other Display Features
4
HDR
Size Diagonal
55 inch
50 inch