Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 Vs Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 and Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV . The price of Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is 50829 and Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV is 55799. Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is available in 50 Inch size, Television type LED and 50 Hz Television whereas Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV is available in 43 Inch size, Television type LED and NA Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 and Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV .
Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 Vs Sony BRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV Comparison Overview
Key HighlightsSamsungUA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021SonyBRAVIA KD-43X8000G 43 inch LED 4K TV
BrandSamsungSony
Price5082955799
Screen Size50 Inch43 Inch
Televisions TypeLEDLED
Brand
Samsung
Sony
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card
Model
Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch Crystal UHD AU7500 4K Smart TV 2021
43x8000 pixels
Warranty
2 years
Type
LED
LED
Display
Size Diagonal
50 inch
43 inch