share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung UA65U8100FULXL 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV and LG UQ8040PSB 65 Inches 4K Ultra HD Smart LED TV . The price of Samsung UA65U8100FULXL 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV is 79490 and LG UQ8040PSB 65 Inches 4K Ultra HD Smart LED TV is 83980. Samsung UA65U8100FULXL 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV is available in 55 Inch size, Television type LED and 60 Hz Television whereas LG UQ8040PSB 65 Inches 4K Ultra HD Smart LED TV is available in 65 Inch size, Television type LED and NA Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung UA65U8100FULXL 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV and LG UQ8040PSB 65 Inches 4K Ultra HD Smart LED TV .
BrandSamsungLG
Price7949083980
Screen Size55 Inch65 Inch
Televisions TypeLEDLED
Brand
Samsung
LG
Model
UA65U8100FULXL 65 Inch Crystal 4K UHD Smart TV
LG UQ8040PSB 65 Inches 4K Ultra HD Smart LED TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Remote Control Battery AAA x 2EA, Power Cable, Quick Start Guide, E-Manual.
Warranty
3 years
Yes
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
LED
LED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
4
Refresh Rate
60
NA
Size Diagonal
55 inch
65 inch
Resolution
840x2 pixels
3840x2160 pixels
Physical Design
Design
Slim Look
Stand Colour
Black
Black
Colour
Grey
Weight With Stand
16.4 kg
21 kg
Video
Upscaling
AI 4K
Video Formats Supported
DAT, MPG, MPEG, VOB, AVI, DIVX, MP4, MKV, TS, TRP
Audio
Audio Formats Supported
MP3, WMA
Total Speaker Output
20 w
20 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Apple AirPlay
Smart TV
RAM
ROM
Processor
Crystal Processor 4K
Bluetooth
Yes(BT5.2)
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
3
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
Audio, Video, Image
USB Ports
1
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
Frequency Requirement
50
Power Saving Mode
Under 0.5 W