Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Glacier Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 0.99 Kg |
| Model | 13-BG1456AU |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Display Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | No |
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Features | WQXGA, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Clock-speed | Up to 5.0 GHz |
| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | AMD Radeon™ 860M Graphics |
| RAM speed | 7500 MHz |
| RAM type | LPDDR5x |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | None (Onboard) |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C power adapter |
| Battery type | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Wireless LAN | MediaTek Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth® 5.4 combo |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate, 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge) |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Web-cam | 5MP IR camera with Poly Camera Pro |
| Video Recording | 2560 x 1920 |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated dual array digital microphones with HP AI Noise Reduction |
| Sound Technologies | Audio by Poly Studio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, glacier silver keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
| Additional Features | HP Fast Charge (0 to 50% in 30 minutes), Sustainable design with recycled metals and ocean-bound plastics, Copilot+ PC with 50 TOPS NPU, EPEAT® Gold with Climate+ registered, ENERGY STAR® Certified, Presence Sensing, Manual camera shutter |
![]() 13-bg1456AU OmniBook 7 Aero Next Gen AI | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | Pavilion 14-eh0037TU Plus Laptop | MacBook Pro M1 MYD82HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/256 GB SSD/macOS Big Sur) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | NA | 12th Gen Intel Core H-Series | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Intel® Core™ i5-12500H (up to 4.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 12 cores, 16 threads) | Apple M1 |
| Graphics Memory | NA | NA | 6 | 16 | 2 |
| Ram | 32 GB | 16 | 8 | 16 GB | 8 GB |
| Screen Size | NA | 14 inch | 16 Inches | 14 inch | 13.3 Inches (33.78 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 512 GB | 512 GB | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD | 256 GB |
Ad






Ad