Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Natural Silver Aluminum |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.4 Kg |
| Model | 14-gr1023TU (A4VJ1PA) |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | No |
| Display Size | 14 inch |
| Display Features | FHD, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Clock-speed | Up to 4.8 GHz |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 22 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | Intel® Arc™ Graphics |
| RAM speed | 5600 MHz |
| RAM type | DDR5 |
| Memory Layout | 8x2 Gigabyte |
| Memory Slots | Soldered |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual |
| Web-cam | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Video Recording | 1080p FHD |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated dual array digital microphones |
| Sound Technologies | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
![]() 14-gr1023TU Laptop (Intel Core Ultra i7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | ROG Strix G531GT-BQ024T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) | MacBook Pro M1 MYD82HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/256 GB SSD/macOS Big Sur) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H | 12th Gen Intel Core H-Series | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Intel Core i5-9300H (9th Gen) | Apple M1 |
| Graphics Memory | NA | NA | 6 | 4 | 2 |
| Ram | 16 GB | 16 | 8 | 8 GB | 8 GB |
| Screen Size | 14 inches (35.6 cm) | 14 inch | 16 Inches | 15.6 Inches (39.62 cm) | 13.3 Inches (33.78 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 256 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad