Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad

| Colors | Glacier Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.81 Kg |
| Model | 16-ba1008TU (BP0J9PA) |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | No |
| Display Size | 16 inch |
| Display Features | 2K, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Clock-speed | Up to 4.6 GHz |
| Processor | Intel® Core™ i5-1334U (up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | Intel® Iris® Xe Graphics |
| RAM speed | 4800 MHz |
| RAM type | LPDDR5x |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | None (Onboard) |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C® power adapter |
| Battery type | 4-cell, 64 Wh Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate, 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Web-cam | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Video Recording | 1080p FHD |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated dual array digital microphones |
| Sound Technologies | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents, HP 310 15.6 Laptop Backpack |
| Lockport | No |
| Additional Features | HP Fast Charge (approximately 50% in 30 minutes), EPEAT® Gold with Climate+ certified, Contains post-consumer ocean-bound plastics and recycled metal, Microsoft Office Home 2024 Lifetime Subscription |
![]() 16-ba1008TU OmniBook 5 Laptop | ![]() Swift Go 14 Thin and Light Premium Laptop | Infinix INBook X1 Pro XL12 Laptop (Core i7 10th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) | ROG Strix G531GT-BQ024T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) | Ideapad Slim 3i (81WE007YIN) Laptop (Core i5 10th Gen/4 GB/1 TB/Windows 10) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 258V Processor | AMD Ryzen 5 7530U Hexa-Core Processor | Intel Core i7-1065G7 (10th Gen) | Intel Core i5-9300H (9th Gen) | Intel Core i5-1035G1 (10th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | 16 | 4 | 4 |
| Ram | NA | NA | 16 GB | 8 GB | 4 GB |
| Screen Size | 16 inches (40.6 cm) | 14 inch | 14 inch | 15.6 Inches (39.62 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 512 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad