Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Atmospheric Blue |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.34 Kg |
| Model | B7TQ8PT |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 236 ppi |
| Display Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Touchscreen | Yes |
| Display Size | 14 inch |
| Display Features | 2.8K, anti-glare, 400 nits, 100% DCI-P3, Low Blue Light |
| Clock-speed | Up to 4.8 GHz |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 268V (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | Intel® Arc™ Graphics |
| RAM speed | 7467 MHz |
| RAM type | LPDDR5x |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | None (Onboard) |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C power adapter |
| Battery type | 3-cell, 68 Wh Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) and Bluetooth® 5.4 combo |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 2 USB Type-C 40Gbps signaling rate (Thunderbolt™ 4), 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual speakers with Poly Studio tuning |
| Web-cam | 5MP IR camera with privacy shutter |
| Video Recording | 2560 x 1920 |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Dual array digital microphones with AI noise reduction |
| Sound Technologies | Poly Studio Audio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, spill-resistant keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | Precision touchpad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
| Additional Features | HP Fast Charge (50% in 30 minutes), 50% recycled aluminum in A, C, and D covers, >90% recycled plastic in cushions, 100% sustainably sourced outer box packaging, HP Wolf Security for Business, HP Sure Sense, Microsoft Copilot integration, EPEAT® Gold registered |
![]() EliteBook Ultra G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC (B7TQ8PT) | ![]() Yoga Book 9i | ![]() Galaxy Book 3 Ultra | MacBook 16" M2 Pro | MacBook Pro 14 M1 Max MK1H3HN/A Ultrabook ( M1 Max/32 GB/1 TB SSD/macOS Monterey) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 - 268V | 13th Generation Intel® Core™ i7-1355U Processor (E-cores up to 3.70 GHz P-cores up to 5.00 GHz) | NA | Apple M2 Pro | Apple M1 Max |
| Graphics Memory | NA | NA | NA | 16 | 32 |
| Ram | 32 GB | 16 GB | NA | 16 GB | 32 GB |
| Screen Size | 14-inch (35.6 cm) | 13.3 inch | NA | 16 Inches | 14.2 Inches |
| ssd Capacity | 1 TB | 1 TB | NA | 1 TB | 1 TB |
Ad






Ad


Ad
Ad