Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Meteor Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.44 Kg |
| Model | 14-fc0105TU |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Touchscreen | Multitouch |
| Display Size | 14 inch |
| Display Features | OLED, multitouch-enabled, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 48-120 Hz |
| Clock-speed | Up to 4.3 GHz |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | Intel Arc Graphics |
| RAM speed | 6400 MHz |
| RAM type | LPDDR5 |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | 0 (Non-upgradable) |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C power adapter |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 combo |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 2 (1 USB Type-A 10Gbps, 1 USB Type-C 10Gbps) |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes (Combo) |
| Speakers | Dual |
| Web-cam | Yes |
| Video Recording | 5MP IR Camera |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Dual array digital microphones |
| Sound Technologies | Poly Studio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Pen, User Guide, Warranty Documents, HP 310 15.6 Laptop Backpack |
| Lockport | No |
![]() Envy x360 14-fc0105TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | MacBook Pro M1 MYD82HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/256 GB SSD/macOS Big Sur) | Chromebook XE500C13-K06US Laptop (Celeron Dual Core/4 GB/64 GB SSD/Google Chrome) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U | 12th Gen Intel Core H-Series | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Apple M1 | Intel Celeron Dual Core N3060 |
| Graphics Memory | NA | NA | 6 | 2 | 4 |
| Ram | 16 GB | 16 | 8 | 8 GB | 4 GB |
| Screen Size | 14 inches (35.6 cm) | 14 inch | 16 Inches | 13.3 Inches (33.78 cm) | 11.6 Inches (29.46 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 64 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad