Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad


| Colors | Glacier Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.34 Kg |
| Model | 14-he0014QU (C08Q6PA) |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Resolution | 2240 x 1400 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | Yes |
| Display Size | 14 inch |
| Display Features | 2.2K, 300 nits, 100% sRGB, Low Blue Light, Anti-glare |
| Clock-speed | Up to 3.8 GHz |
| Processor | Qualcomm® Snapdragon® X Plus (8 cores, up to 3.8 GHz) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | Qualcomm® Adreno™ GPU |
| RAM speed | 8448 MHz |
| RAM type | LPDDR5x |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | None (Onboard) |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C power adapter |
| Battery type | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Qualcomm® Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth® 5.3 combo |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual speakers with HP Audio Boost |
| Web-cam | 5MP IR camera with Windows Hello |
| Video Recording | 1080p FHD |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated dual array digital microphones |
| Sound Technologies | Poly Studio audio tuning |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | Precision touchpad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
| Additional Features | HP Fast Charge (50% in 30 minutes), HP AI Companion, EPEAT® Gold with Climate+ certified, ENERGY STAR® certified, Recycled metals and ocean-bound plastics, Copilot+ PC |
![]() OmniBook 5 Next Gen AI 14-he0014QU (C08Q6PA) | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Swift Go 14 Thin and Light Premium Laptop | ROG Strix G531GT-BQ024T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) | Aspire 7 A715-41G (NH.Q8DSI.002) Laptop (AMD Quad Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 (2.9 Ghz, 8 Cores) | 12th Gen Intel Core H-Series | AMD Ryzen 5 7530U Hexa-Core Processor | Intel Core i5-9300H (9th Gen) | AMD Quad Core Ryzen 7 3750H |
| Graphics Memory | NA | NA | NA | 4 | 4 |
| Ram | 16 GB | 16 | NA | 8 GB | 8 GB |
| Screen Size | 14-inch (35.6 cm) | 14 inch | 14 inch | 15.6 Inches (39.62 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 512 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad