Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad

| Colors | Natural Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 0.99 Kg |
| Model | 13-bg0016AU |
| Brand | HP |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Touchscreen | No |
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Features | WUXGA, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
| Clock-speed | Up to 4.9 GHz |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 8640U (up to 4.9 GHz, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphic Processor | AMD Radeon™ Graphics |
| RAM speed | 6400 MHz |
| RAM type | LPDDR5x |
| Memory Layout | Onboard |
| Memory Slots | 0 |
| Capacity | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Power Supply | 65 W USB Type-C® power adapter |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Ad
| SD Card Reader | No |
| USB 3.2 slots | 2 |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| Speakers | Dual |
| Web-cam | Yes |
| Video Recording | 5MP IR camera |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Integrated dual array digital microphones |
| Sound Technologies | DTS:X® Ultra, HP Audio Boost, Poly Studio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Full-size, backlit, natural silver keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Pointing Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Lockport | No |
![]() Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11) | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ROG Strix G531GT-BQ024T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) | Aspire 7 A715-41G (NH.Q8DSI.002) Laptop (AMD Quad Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) | TUF FX505GT-HN101T Laptop (Core i5 9th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | AMD Ryzen™ 5 8640U | 12th Gen Intel Core H-Series | Intel Core i5-9300H (9th Gen) | AMD Quad Core Ryzen 7 3750H | Intel Core i5-9300H (9th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Ram | 16 GB | 16 | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Screen Size | 13.3-inch (33.8 cm) | 14 inch | 15.6 Inches (39.62 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 256 GB | 512 GB | 512 GB |
Ad






Ad


Ad
Ad