Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad



| Colors | Seashell |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.38 kg |
| Model | 83JQ000VIN |
| Brand | Lenovo |
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Display Type | OLED, Touchscreen, Glossy |
| Display Touchscreen | Yes |
| Display Features | WUXGA, 600 nits brightness, 16:10 aspect ratio, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, 60 Hz refresh rate |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V (13th Gen) |
| Clock-speed | Base 3.7 GHz, Turbo up to 4.8 GHz |
| Graphic Processor | Integrated Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Integrated Intel Arc Graphics |
| Capacity | 16 GB |
| RAM speed | 8533 MHz |
| RAM type | LPDDR5X |
| Memory Layout | 16 GB Soldered (MoP Memory) |
| Memory Slots | NA |
| SSD Capacity | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| Battery type | 4-cell, 70 WHr |
| Battery Backup | NA |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (802.11ax), 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Ad
| SD Card Reader | Yes (microSD) |
| USB 3.2 slots | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 4 Type-C (Power Delivery, DisplayPort 1.4), 1 x HDMI 2.1 |
| Headphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Microphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | 4 x 2 W Stereo Speakers with Smart Amplifier |
| Web-cam | 1080p FHD IR Hybrid camera with Privacy Shutter |
| Video Recording | 1080p at 30 fps |
| In-built Microphone | Quad-array Digital Microphones |
| Microphone Type | Quad-array Digital Microphones |
| Sound Technologies | Dolby Atmos, HD Audio |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit Keyboard, English |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Pointing Device | Touchpad / Pen |
| Fingerprint Scanner | No |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Card, Lenovo Yoga Pen |
| Lockport | NA |
| Additional Features | Office Home 2024, Windows Hello facial recognition, Privacy Shutter, TPM 2.0 security |
![]() Yoga 7i 83JQ000VIN Laptop | ![]() Omnibook X Laptop 35.6 cm 14-fe0121QU Next Gen AI PC | ![]() Vivobook S14 OLED Intel EVO H-Series | ![]() Nitro 16 Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7840HS octa-core Processor | MacBook Pro M1 MYD92HN/A Ultrabook ( M1/8 GB/512 GB SSD/macOS Big Sur) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V (13th Gen) | Qualcomm® Snapdragon™ processor | 12th Gen Intel Core H-Series | Octa-core AMD Ryzen™ 7 7840HS octa-core processor | Apple M1 |
| Graphics Memory | NA | NA | NA | 6 | 2 |
| Ram | 16 | 16 | 16 | 8 | 8 GB |
| Screen Size | 14 Inches (35.56 cm) | 14 Inch (35.56 cm) | 14 inch | 16 Inches | 13.3 Inches (33.78 cm) |
| ssd Capacity | 1 TB | 1 TB | 512 GB | 512 GB | 512 GB |
Ad






Ad

Ad
Ad