Apple MacBook 16' M2 Pro
V/S
Apple MacBook 14' M2 Pro
Apple MacBook 16' M2 Max
V/S
Apple MacBook 14' M2 Max
HP Spectre x360 2-in-1 Laptop OLED Touch 13.5-EF0053TU
V/S
Dell XPS 13 2-in-1 Laptop
Asus Zenbook 17 Fold OLED UX9702AA-MD023WS
V/S
Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) Laptop (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB)
Ad

| Colors | Ice Blue |
| Operating System Type | 64-bit |
| Weight | 1.55 kg |
| Model | NP750XGK-KS1IN |
| Brand | Samsung |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD) |
| Display Type | LED, IPS, Anti-glare |
| Display Touchscreen | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Features | FHD, 60 Hz refresh rate, 300 nits brightness |
| Clock-speed | Up to 5.0 GHz |
| Processor | Intel Core i5-1240P (12 cores, 16 threads) |
| Graphics Memory | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Graphic Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| RAM speed | LPDDR4X |
| RAM type | LPDDR4X |
| Memory Layout | 8 GB Onboard |
| Memory Slots | NA |
| Capacity | 8 GB |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Power Supply | 45 W AC Adapter |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 (802.11ax), Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Ad
| SD Card Reader | Yes, MicroSD slot |
| USB 3.2 slots | 2 x USB 3.0 Type-A, 2 x USB Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| Headphone Jack | Yes (Combo Jack) |
| Speakers | Stereo Speakers with Dolby Atmos |
| Web-cam | 2 MP HD Camera |
| Video Recording | 720p at 30 fps |
| In-built Microphone | Yes |
| Sound Technologies | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Pointing Device | Touchpad |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Lockport | Wedge-shaped lock slot |
| Additional Features | Energy Star certified, AI enhancements, TPM, Fingerprint Reader |
![]() Galaxy Book 4 NP750XGK-KS1IN Laptop | ![]() Swift Go 14 Thin and Light Premium Laptop | Infinix INBook X1 Pro XL12 Laptop (Core i7 10th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) | Pura NS14A6INV561 Laptop (AMD Quad Core Ryzen 5/8 GB/512 GB SSD/Windows 10) | 15s-du2069TU (172R6PA) Laptop (Core i3 10th Gen/4 GB/1 TB/Windows 10) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1240P (12 cores, 16 threads) | AMD Ryzen 5 7530U Hexa-Core Processor | Intel Core i7-1065G7 (10th Gen) | AMD Quad Core Ryzen 5 3500U | Intel Core i3-1005G1 (10th Gen) |
| Graphics Memory | NA | NA | 16 | 4 | 4 |
| Ram | 8 | NA | 16 GB | 8 GB | 4 GB |
| Screen Size | 15.6 Inches (39.62 cm) | 14 inch | 14 inch | 14 Inches (35.56 cm) | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| ssd Capacity | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 512 GB | 256 GB |
Ad






Ad

Ad
Ad