Ad
Available Colors :
White
Gold
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz } processor, a 2 MP camera setup, and a battery with No charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The W2 has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .</p> <h2>Display</h2> <p>The W2 features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The lephone W2 is powered by a Quad core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹3,225. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The W2 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The W2 is equipped with a 1300 mAh. It supports fast charging and can be charged No.</p>




| Battery | 1300 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | July 13, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Black, Gold, White, Rose Gold |
| Rear Camera Autofocus | No |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Lephone W2 ₹ 3,225 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 5.3 inches | 5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 1300 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP | 5 MP | 5 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Ram | 1 GB | 2 GB | 1 GB | 32 MB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | 2 MP | 8 MP | 8 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad