Ad
Available Colors :
Golden
Variants:
The Sony xperia m5 dual is a ₹27,590 smartphone from sony. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Octa core, 2 GHz, ARM Cortex A57 processor, a 21.5 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Xperia M5 Dual has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 7.6 mm thick and weighs 142.6 N/A.
The Xperia M5 Dual features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 441 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The sony Xperia M5 Dual is powered by a Octa core, 2 GHz, ARM Cortex A57 processor. It's priced at ₹27,590. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Xperia M5 Dual has a 21.5 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.
The Xperia M5 Dual is equipped with a 2600 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2600 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v5.0 (Lollipop) |
| Launch Date | September 9, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6795 |
| Graphics | PowerVR G6200 |
| Processor | 2 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 142.6 |
| Width | 72 mm |
| Colours | Black, Gold, White |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Hybrid autofocus, Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 5352 x |
| Rear Camera Resolution | 21.5 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 607 |
| Talktime | 12 |
| Expandable Memory | 200 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Sony Xperia M5 Dual ₹ 27,590 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2600 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 21.5 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, ARM Cortex A57 |
Ad
Ad
Ad
Ad