Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Ulefone power 5 is a ₹36,200 smartphone from ulefone. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 21 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The Power 5 has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 15.8 mm thick and weighs 330 N/A.
The Power 5 features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 402 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The ulefone Power 5 is powered by a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹36,200. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Power 5 has a 21 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Power 5 is equipped with a 13000 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 13000 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | July 6, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 6763 |
| Graphics | Mali-G71 MP2 |
| Processor | 2 GHz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v4 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 169.4 mm |
| Thickness | 15.8 mm |
| Weight | 330 |
| Width | 80.2 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 5312 x |
| Rear Camera Resolution | 21 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Dual |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Talktime | 52 |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Ulefone Power 5 ₹ 36,200 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 13000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 21 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad