Ad





| Refrigerator Type | Top-Mounted |
| Model No | HRF-2902CSG-P |
| Title | Haier HRF-2902CSG-P 240 L, 2 Star, Spiral Glass Finish Top Mounted Frost Free Refrigerator |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Frost-Free Technology |
| Capacity | 240 litres |
| Cooling Technology | Direct Cool / Conventional Cooling |
| Air Flow Type | Top-to-Bottom Airflow |
| No. of Compressors | Single Inverter Compressor |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Exterior Finish | Spiral Glass Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | No |
| Color | Spiral Glass |
| Sensors | Temperature Sensors |
| Shelf Material | Wire Shelves |
| Freezer Lamp | LED |
| Freezer Location | Top-Mounted |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Icemaker |
| Vegetable Basket | Crisper with Humidity Control |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Shelves | Adjustable Tempered Glass Shelves |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Vegetable Crisper, Freezer Storage Drawers |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 548 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 1560 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Shelves, Ice Tray, Crisper Drawers |
![]() Haier HRF-2902CSG-P 240 L, 2 Star, Spiral Glass Finish Top Mounted Frost Free Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | NA | NA | NA | 3 | 3 |
| Capacity | 240 Ltr | 300 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad





Ad