Ad





| Refrigerator Type | Top-Mounted Freezer (2 Door) |
| Model No | HRF-4083PKG-P |
| Title | Haier HRF-4083PKG-P 358L, 3 Star, Black Glass Finish Top Mount Frost Free Refrigerator |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Frost-Free Technology |
| Capacity | 358 litres |
| Cooling Technology | Multi-Airflow Cooling |
| Air Flow Type | Top-to-Bottom Airflow |
| No. of Compressors | Single Inverter Compressor |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Exterior Finish | Black Glass Finish |
| Exterior Display | Basic LED Display |
| Door Lock | Mechanical Door Lock |
| Color | Black |
| Sensors | Temperature Sensors |
| Shelf Material | Metal-Reinforced |
| Freezer Lamp | LED |
| Freezer Location | Top-Mounted |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Ice Tray |
| Vegetable Basket | Humidity-Controlled Crisper Drawers |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Glass Shelves |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Basic Carbon Filter |
| Width | 623 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 1730 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Shelves, Ice Tray, Crisper Drawers |
![]() Haier HRF-4083PKG-P 358L, 3 Star, Black Glass Finish Top Mount Frost Free Refrigerator | ![]() Samsung RT34T4513S8 324 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 3 | 3 | 4 | 2 | 4 |
| Capacity | 358 Ltr | 324 Ltr | 440 Ltr | 440 Ltr | 360 Ltr | 415 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad