Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | RS76CG8103S9HL |
| Title | Samsung RS76CG8103S9HL 653 L Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 653 litres |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus™ Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 5 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Refined Inox Finish |
| Exterior Display | Yes Internal (Ice Blue) Display |
| Door Lock | No |
| Color | Refined Inox |
| Sensors | Temperature Sensors, AI-Based SmartThings Integration |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Left Side |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Twist Icemaker |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 5 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Haier RS76CG8103S9HL 653 L Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT56K6378SL 551 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | NA |
| Capacity | 653 Ltr | 670 Ltr | 551 Ltr | 700 Ltr | 700 Ltr | 687 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | NA | NA | NA |
| Compressor Warranty | 20 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad