Ad





| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Hitachi R-VG660PND3 601 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Hitachi |
| Model No | R-VG660PND3 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 601 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | GGR |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Led |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco Thermo Sensor |
| Icemaker Type | Quick Freezing |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Dual Fan Cooling |
| Shelves | Tempered Glass Shelves |
| No. of Doors | 2 |
| Drawers | Yes |
| Height | 1835 mm |
| Width | 855 mm |
| Depth | 740 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Hitachi R-VG660PND3 601 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | NA | NA | 4 | 5 | 4 | 4 |
| Capacity | 601 Ltr | 687 Ltr | 670 Ltr | 700 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 3 | NA | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad