Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Hitachi R-VG400PND3-GBK 382 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | R-VG400PND3-GBK |
| Brand | Hitachi |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 382 litres |
| Cooling Technology | Frost Free |
| Air Flow Type | Front Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Bottle | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Color | Glass Black |
| Sensors | Eco Thermo Sensor |
| Icemaker Type | Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| Height | 1605 mm |
| Width | 650 mm |
| Depth | 720 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Attachments, Warranty Card |
![]() Hitachi R-VG400PND3-GBK 382 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT34T4513S8 324 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 4 | 3 | 3 | 2 | 4 |
| Capacity | 382 Ltr | 415 Ltr | 324 Ltr | 292 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | 3 | 4 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad