Ad





| Cooling Technology | Multi Air Flow |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GL-S292RDSY 260 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | GL-S292RDSY |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 260 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Dazzle Steel |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Display | Electronic |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Ecofriendly |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Power Supply | 230 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1475 mm |
| Width | 585 mm |
| Depth | 669 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL-S292RDSY 260 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 3 | 4 | NA | 3 | 2 |
| Capacity | 260 Ltr | 292 Ltr | 440 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 360 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | 3 | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad
Ad