Ad





| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Model No | GL N292DPZY |
| Title | LG GL N292DPZY 242 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Automatic |
| Capacity | 242 litres |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | Water and Ice Dispenser with UV Nano |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Trimless Tempered Glass |
| Exterior Finish | Matte |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | No |
| Color | Shiny Steel |
| Sensors | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Inner |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Inner |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Yes |
| No. of Shelves |
| Power Supply | AC 220-240V, 50Hz |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 669 mm |
| Depth | 585 mm |
| Height | 1475 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL N292DPZY 242 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 3 | NA | 3 | 2 | NA |
| Capacity | 242 Ltr | 292 Ltr | 300 Ltr | 244 Ltr | 198 Ltr | 240 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 4 | NA | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad