Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Model No | HSR3918ENPG |
| Title | Liebherr DFPtsE 2031 202 L 5 Star Single Door Refrigerator |
| Brand | Liebherr |
| Defrosting Technology | Total No Frost Technology |
| Capacity | 518 litres |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Exterior Display | LED Exterior Display |
| Door Lock | Yes |
| Color | Blue |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Inside freezer compartment |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Movable Twist Ice Maker |
| Vegetable Basket | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 2 |
| Power Supply | 230 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 910 mm |
| Height | 1790 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Liebherr DFPtsE 2031 202 L 5 Star Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | NA |
| Capacity | 518 Ltr | 215 Ltr | 200 Ltr | 244 Ltr | 198 Ltr | 240 Ltr |
| Energy Rating | NA | 4 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad