Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Model No | 260 |
| Title | Whirlpool 260 Impro Roy 4S 245 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Whirlpool |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 245 litres |
| Cooling Technology | 6 |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Color | Blue Hibiscus |
| Sensors | Yes |
| Icemaker Type | Normal Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Power Supply | 130 v |
| Width | 571 mm |
| Depth | 655 mm |
| Height | 1300 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Whirlpool 260 Impro Roy 4S 245 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR24T285YCR 230 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3743S8 253 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL-B281BPZX 270 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Hygiene Plus Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 245 Ltr | 230 Ltr | 253 Ltr | 244 Ltr | 198 Ltr | 270 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 10 Years | NA | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad