Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Whirlpool |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 190 litres |
| Cooling Technology | 6 |
| Model No | WDE 205 CLS PLUS 4S |
| Water Dispenser | No |
| Door Lock | Yes |
| Color | Wine Azalea |
| Sensors | Yes |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Width | 535 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 1182 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2H2XCR 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19T21CARH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19M10C1RH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR22T382XR8 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 190 Ltr | 198 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr | 215 Ltr | 192 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 4 | 1 | 1 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad