share-icon
Comparos.In brings you, comparison of LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 . The price of LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV is 45990 and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is 50829. LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV is available in 55 Inch size, Television type 4 and 60 Hz Television whereas Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 is available in 50 Inch size, Television type LED and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV and Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch 4K UHD Smart TV 2021 .
BrandLGSamsung
Price4599050829
Screen Size55 Inch50 Inch
Televisions Type4LED
Brand
LG
Samsung
Model
LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV
Samsung UA50AU7500KLXL 50 Inch Crystal UHD AU7500 4K Smart TV 2021
Box Contents
1
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card
Warranty
1 years
2 years
Slim TV
Yes
No
Operating System
LG webOS smart TV
Type
4
LED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR
Refresh Rate
60
50 hz
Size Diagonal
55 inch
50 inch