| Model | LG 55NANO75SQA 55 Inch NanoCell 4K Smart TV |
| Box Contents | 1 |
| Warranty | 1 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | LG webOS smart TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | Yes |
| Type | 4 |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range) |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Gallery Design (Bezel-less) |
| Dimensions | 9x773 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 14.8 kg |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | Asf, AVI, H.264, H.265, MKV, MPEG-4, WMV, Xvid |
| Sound Type | 2.0 |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, LG Channels, LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, BT 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| RCA Output Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes, Magic Motion Remote |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz |