Haier HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG P7015SRAY 7.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Godrej WF EON 6010 PAEC 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
Bosch WAK20164IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB TL- RCG 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG T70SKSF1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung WW60R20EKMW 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
LG FHM1065ZDL 6.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Ad

| Capacity | 8.0 Kgs |
| Control | Fully Automatic |
| Type | Top Load |
| Color | Stainless Steel |
| Model No | GLWT805N42CB |
| Brand | Lloyd |
| Fault Diagnosis (digital display) | Yes |
| Transparent Window | Yes |
| Display | LED Display |
| Type of Control | Electronic |
| Temperature Range | Cold – 90°C |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Heater Type | In Built Heater |
| Hot/ Cold Water inlet | Yes |
| Window(Glass Type) | Transparent |
| Auto Balance System | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Quick | Yes |
| Cotton | Yes (includes Cotton and Eco 40–60 °C) |
| Other Wash Modes | Dark Wash, Bedding, Jeans, Shirts, Hygiene, Steam Refresh, Allergy Cotton, Allergy Synthetics, Sport Wash, Conditioning, Stain, Drum Cleaning, Auto, Mix/Synthetics, Universal, Heavy |
| No of Wash Program | NA |
| Only Spin | Yes |
| Mixed Fabric | Yes (Mix/Synthetics) |
| Wool | Yes |
| Delay | Yes (Adjustable start time) |
| Delicate | Yes |
| 3-Step Wash | No |
| Eco Wash | Yes |
| Start / Stop / Pause | Yes |
| Water Consumption | 60-90 Litres per cycle |
| Wash | Yes |
| Wash Window | Yes |
| Rinse | Yes |
| Drain | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Anti-Foam Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Fuzzy logic | Yes |
| Drum Material | Steel Drum |
| Height | 102.7 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 57.2 cm |
Ad
| End of cycle indicator | Yes |
| Indicators & Notification | Yes |
| Energy Consumption (kWh) | 0.5 kWh (per cycle) |
| Operating Current | 8.36 Amperes |
| Voltage | 230 Volt |
| Frequency | 50 Hz |
| Spin | Yes |
| Spin Speed | 1600 RPM |
| Spin Window | Yes |
| Max Spin Speed | 700 RPM |
| Package Contents | 1 N Washing Machine, 1 N User Manual, 1 N Rat Mesh, 1 N Water Inlet Pipe, 1 N Drain Hose Clip & 1 N Drain Hose |
| Warranty | 2 Years Comprehensive + 10 Years on Motor |
| Not Covered in Warranty | Plastic and aesthetic parts, damages due to mishandling |
![]() GLWT805N42CB Fully Automatic Top Load Novante H 8.0 kg | ![]() 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (TL - RES 7 kg Aqua) | WDR80S 8 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | WF EON 6010 PAEC 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | WAK20164IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | |
|---|---|---|---|---|---|
| Machine Type | NA | NA | NA | NA | NA |
| Control | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic |
| Warranty | 2 Year | 4 Year | 1 Year | 2 Years | 1 Year |
Ad
Ad





Ad
Ad