Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Datawind pocketsurfer 3g4 is a ₹189 smartphone from datawind. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches LCD display, a Single core, 1.2 GHz, ARM Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The PocketSurfer 3G4 has a sleek design. It features a 4 inches LCD display. It's 10 mm thick and weighs 102 N/A.
The PocketSurfer 3G4 features a 4 inches LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The datawind PocketSurfer 3G4 is powered by a Single core, 1.2 GHz, ARM Cortex A7 processor. It's priced at ₹189. The processor is paired with 256 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The PocketSurfer 3G4 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The PocketSurfer 3G4 is equipped with a 1200 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1200 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 256 MB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | March 17, 2015 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.2 GHz |
| Applications | WhatsApp |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 123 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Weight | 102 |
| Width | 64 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 48 |
| Talktime | 3 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 512 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Datawind PocketSurfer 3G4 ₹ 189 | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Battery | 1200 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 256 MB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Single core, 1.2 GHz, ARM Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad