Ad
Variants:
The Easyfone amico is a ₹2,490 smartphone from easyfone. It was released in 11/26/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.2 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Amico has a sleek design. It features a 2.2 inches TFT display. It's 13 mm thick and weighs N/A .
The Amico features a 2.2 inches TFT display with a resolution of 170 x, giving it a pixel density of 126 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The easyfone Amico is powered by a NA processor. It's priced at ₹2,490. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Amico has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Amico is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1000 mAh |
| Display | 2.2 inches |
| Launch Date | November 27, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 126 ppi |
| Screen Resolution | 170 x |
| Screen Size | 2.2 inches |
| Height | 133 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Width | 60 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Micro |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 300 |
![]() Easyfone Amico ₹ 2,490 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.2 inches |
| Battery | 1000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad