Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Intex ultra 4000i is a ₹1,599 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.8 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Ultra 4000i has a sleek design. It features a 2.8 inches TFT display. It's 16.2 mm thick and weighs 150.4 N/A.
The Ultra 4000i features a 2.8 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 143 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The intex Ultra 4000i is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,599. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Ultra 4000i has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Ultra 4000i is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 4000 mAh |
| Display | 2.8 inches |
| Launch Date | February 6, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.8 inches |
| Display Colour | 262 |
| Height | 133.6 mm |
| Thickness | 16.2 mm |
| Weight | 150.4 |
| Width | 58 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 1000 |
| Talktime | 35 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v2.0 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3, WAV |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
| SMS | 200 |
![]() Intex Mobiles Ultra 4000i ₹ 1,599 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad