Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Intex aqua air ii is a ₹4,889 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aqua Air II has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 9.9 mm thick and weighs 153.5 N/A.
The Aqua Air II features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The intex Aqua Air II is powered by a Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,889. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aqua Air II has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Aqua Air II is equipped with a 2300 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2300 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | January 25, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 6572 W |
| Graphics | 400 MP |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145.5 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 153.5 |
| Width | 72.8 mm |
| Colours | Grey |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Talktime | 4 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Intex Mobiles Aqua Air II ₹ 4,889 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2300 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor | Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad