Ad
Available Colors :
Golden
Variants:
The Itel a42 plus is a ₹5,850 smartphone from itel. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The A42 plus has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's 9 mm thick and weighs N/A .
The A42 plus features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The itel A42 plus is powered by a Quad core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹5,850. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A42 plus has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The A42 plus is equipped with a 2700 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2700 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | December 8, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 146 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Colours | Topaz Blue, Black Gold, Rose Gold |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 350 |
| Talktime | 10 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Itel A42 plus ₹ 5,850 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2700 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad