Ad
Available Colors :
DARCK BLU...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 } processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Y15 has a sleek design. It features a 4.5 inches IPS LCD display. It's 8.9 mm thick and weighs 135 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Y15 features a 4.5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The vivo Y15 is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹6,540. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Y15 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Y15 is equipped with a 1900 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 1900 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 512 MB |
| Processor | 1.3 GHz |
| Storage | 4 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Operating System | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Launch Date | December 26, 2014 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6582 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| RAM | 512 MB |
| Internal Storage | 4 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 130.4 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 135 |
| Width | 65.5 mm |
| Colours | Black, White |
| Dimensions | 130.4 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 1900 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro |
| SIM1 Network Support | 3 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Vivo Y15 ₹ 6,540 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy F05 ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.7 inches |
| Battery | 1900 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad