Ad
Available Colors :
Red
Variants:
The Lephone k7 is a ₹1,117 smartphone from lephone. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The K7 has a sleek design. It features a 1.8 inches display. It's 13.4 mm thick and weighs N/A .
The K7 features a 1.8 inches display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The lephone K7 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,117. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K7 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The K7 is equipped with a battery with unknown capacity. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Display | 1.8 inches |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Height | 100 mm |
| Thickness | 13.4 mm |
| Width | 42 mm |
| Colours | Red with Silver |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Expandable Memory | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | GPRS:Available |
| Music | 3 |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
| Other Facilities | Elecyric Torch, Two Bulbs With Strong Light, Hindi language, Inbuilt music |
| Phone Book | Yes |
![]() Lephone K7 ₹ 1,117 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Battery | NA |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad