Ad
Available Colors :
Pantone F...
Pantone N...
Pantone I...
Variants:
The Motorola g37 5g is a ₹13,999 smartphone from motorola. It was released in 05/19/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inch LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 20W Turbo Power Charging charging.
The G37 5G has a sleek design. It features a 6.67 inch LCD display. It's 7.85 mm thick and weighs 191 g.
The G37 5G features a 6.67 inch LCD display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of 264 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The motorola G37 5G is powered by a processor. It's priced at ₹13,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The G37 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The G37 5G is equipped with a 5200 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 20W Turbo Power Charging.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Hello UI |
| Processor | 2.5 GHz |
| Battery | 5200 mAh |
| Display | 6.67 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | May 19, 2026 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 MT6835 |
| Processor | 2.5 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Architecture | 64 bit |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass 7i |
| Main Display Peak Brightness | 1050 nits |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.46 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 89.6 % |
| Height | 166.23 mm |
| Width | 76.50 mm |
| Thickness | 7.85 mm |
| Weight | 191 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP64 |
| Build Material | Back: Plastic, Vegan Leather |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom |
| Video Recording | 2k @30 fps QWXGA 2K @30 fps Full HD @30/60 fps HD @120 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Autofocus | No |
| Front Camera Features | Fixed Focus |
| Front Video Recording | 2k @30 fps Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Talktime | 43 hours |
| Quick Charging | Yes, 20W Turbo Power Charging |
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| Network Support | 5G, 4G |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano/eSIM |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| GPS | Yes with Glonass |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola G37 5G ₹ 13,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inch |
| Battery | 5200 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad